DÜNYANIN DERİNLİKLERİNİ BİZİMLE KEŞFEDİN

UMAST

Mağara Ölçüm ve Harita Çizim Hakkında

YAZAN: Yaman ÖZAKIN YAZAN: Yaman ÖZAKIN
Mağara Çizim (2) Haritayı Araziye Oturtma Walls, haritayı tek bir komutla Coğrafi Bilgi Sistemlerinin en kullanılan formatlarından biri olan ESRI shapefile’a dönüştürebiliyor. Ancak bunun için bazı coğrafi referanslar tanımlamamız gerek. Mağara Çizim (1) Walls Walls, Windows ortamında çalışan bir mağara haritası çizim programı ve benim favorim. Programı şu linkten indirebilirsiniz.
YAZAN: Yaman ÖZAKIN YAZAN: Yaman ÖZAKIN
Mağara Ölçüm (2) Ekip Mağarayı ölçecek ekip en az 2 kişi, tercihan 3 kişi olmalıdır. Ölçüm uzun ve yavaş bir iş olduğundan ekiptekilerin kalın giysiler bulundurmasında fayda var. İdeal olarak ekipteki herkesin ölçüm konusunda tecrübeli olması gerekir. Eğer ekipte tecrübesiz ... Mağara Ölçüm (1) Ölçüm Öncelikle kendimize sormamız gerek, neden mağaraların haritasını çiziyoruz? Gerçekten bilimsel bir önemi olduğu için mi? Gerçek şu ki çoğu zaman mağara haritalarını mağaracılardan başka kimse kullanmıyor, incelemiyor. Mağaracılar için harita bir dokümantasyon ve skor payesi olarak kullanılmanın ...
YAZAN: Yaman ÖZAKIN Temel Harita Bilgileri Datum Dünya, çoğu insanın bildiği üzere tam bir küre değil, geoid. Ancak çoğu insanın bildiğinin aksine geoid, basit bir şekil değil. Dünyanın şekli basit geometrik şekillerden kayda değer miktarda farklı. Haritacılıkta hesaplamaların basit olması açısından bu karmaşık şekil yerine dünyanın bir elipsoid olduğu var sayılır. Ancak bu elipsoidin şekli ve boyutları dünyanın bir yeri için uygunken başka bir yeri için uygun olmaz.

ANA SAYFA  - Lokasyon - Videolar

 

MAĞARACILIK - SRT(Single Rope Technique) - Mağara Ölçüm ve Harita - Mağara Haritaları

 

TOPLULUK - Biz Kimiz - Faaliyet Raporları - Malzeme Listesi - Tasarımlar - Etkinlik Takvimi - Üye Ol

 

MAĞARA İHBARI - YERALTI GÜNLERİ

 

İLETİŞİM                     Facebook                       Instagram                         GoogleGroups

© 2012- 2018 Umast (Her Hakkı Saklıdır )

umast@uludag.edu.tr