MAĞARACILIK HAKKINDA

 

doğal mağaralar başta sportif ve bilimsel nedenler olmak üzere bir çok nedenle insanların ilgisini çekmektedir. sportif amaçlarla mağara araştırmaları yapanlara spelunker adı verilir fakat bir çok mağara araştırmacısı bu terim yerine caver (mağaracı) sözcüğünü tercih etmektedir. speleology ise mağara ortamının bilimsel açıdan incelenmesidir. bilimsel amaçla mağara araştırmaları yapanlara ise speleologist adı verilir.

 

mağaracılık yatay ve dikey mağaracılık olmak üzere iki çeşit mağarada yapılır. yatay mağaralara girebilmek için aydınlatma araçlarını kullanmayı bilmek yeterlidir. mağarada yaygın olarak kullanılan aydınlatma sistemi "karpit lambası"dır. karpit lambası, karpit taşını ile bunun üzerine kontrol edilebilen bir miktarda damlatılan suyun tepkimeye girmesi sonucu açığa çıkan asetilen gazının yakılmasıyla çalışır. gazın alevi oldukça geniş bir alanı aydınlatır. bir dolumluk karpit ortalama 6 saat boyunca ışık verir. dikey mağaralara girebilmek için ise srt (single rope techniques) adı verilen ve ipin üzerinde inip çıkabilmenizi sağlayan bir tekniği öğrenmek gereklidir.

 

mağaracılık asla yeterli eğitimi almamış ve yeterli deneyime sahip olmayan kişiler tarafından yapılmamalıdır. mağaracılık da, diğer doğa sporları gibi kendine has teknikleri ve malzemeleri olan ve eğitim isteyen bir doğa sporudur.

 

mağarada güvenlik her şeyden önce gelir. bu nedenle bir tondan fazla ağırlık çeken ipler, bolt adı verilen özel çiviler ve karabin adı verilen halkalarla mağaranın mermer duvarına sabitlenir. mağara duvarına yerleştirilen bolt ve karabinlere istasyon adı verilir. mağaracının en çok risk altında olduğu yerlerden biri istasyondur. özel emniyet kemeri ve aletlerle ipe bağlanan mağaracı istasyonları geçerek iner ya da çıkar. istasyon geçişi sırasında ipten ayrılan mağaracı yerden metrelerce yüksekte karanlığın ortasında "göbek bağı" adı verilen bir iple güvenliğini sağlar. ip üzerinde yukarı yönde ilerleyen ve el ile göğüs üzerine takılan "jumar" adı verilen sistem kullanılır. istasyon geçerken jumar’ın içindeki ip yuvasından çıkarılır, istasyon geçtikten sonra ip yerine yerleştirilir.

 

yeterli eğitim ve uygun malzeme ile yapıldığında mağaracılık, diğer doğa sporlarından çok daha az risklidir.

 

kaynak: http://www.mad.org.tr/

 

ANA SAYFA  - Lokasyon - Videolar

 

MAĞARACILIK - SRT(Single Rope Technique) - Mağara Ölçüm ve Harita - Mağara Haritaları

 

TOPLULUK - Biz Kimiz - Faaliyet Raporları - Malzeme Listesi - Tasarımlar - Etkinlik Takvimi - Üye Ol

 

MAĞARA İHBARI - YERALTI GÜNLERİ

 

İLETİŞİM                     Facebook                       Instagram                         GoogleGroups

© 2012- 2018 Umast (Her Hakkı Saklıdır )

umast@uludag.edu.tr